Odzyskiwanie danych Jak odzyskać dane z uszkodzonych dysków twardych
Być może zastanawiasz się, jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego, dysku SSD, uszkodzonej tablicy partycji, a nawet z taśmy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka dostępnych metod. Jeśli chcesz samodzielnie spróbować którejś z nich, wykonaj poniższe kroki. Jeśli nie masz odpowiednich umiejętności lub wiedzy, aby odzyskać dane z dysku twardego, rozważ wynajęcie profesjonalisty zajmującego się odzyskiwaniem danych. Na szczęście za odzyskanie plików nie trzeba będzie płacić wygórowanych opłat.
Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego
Jeśli ostatnio wystąpił problem z dyskiem twardym komputera, być może zastanawiasz się, jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego. Dyski twarde są bardzo delikatne i mogą przechowywać dane tylko przez określony czas. W związku z tym fizyczne uszkodzenie dysku twardego może poważnie ograniczyć jego wydajność i uniemożliwić jego włączenie. Przykłady uszkodzeń fizycznych to martwe lub wyrwane głowice, zarysowania talerza i zablokowane silniki. Czasami uszkodzeniom fizycznym towarzyszą odgłosy takie jak klikanie i zgrzytanie. Uszkodzenia te należy usunąć przed użyciem oprogramowania do odzyskiwania danych.
Oprócz uszkodzeń fizycznych, dostęp do danych mogą uniemożliwić również usterki logiczne. Mogą one być spowodowane usunięciem danych, przypadkowym sformatowaniem dysku lub przypadkowym skasowaniem danych. Czasami usterki te są spowodowane nadpisywaniem sektorów przez system operacyjny. Może to spowodować trwałe wymazanie danych znajdujących się na dysku twardym. W takich sytuacjach konieczne jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty ds. odzyskiwania danych lub punktu naprawy komputerów.
Dysk twardy może ulec awarii z wielu powodów, w tym z powodu wad produkcyjnych, ciągłych problemów z zasilaniem lub intensywnego użytkowania komputera. W każdym z tych przypadków firma zajmująca się odzyskiwaniem danych, taka jak DriveSavers, może pomóc Ci odzyskać Twoje dane. Kompetentny doradca może ocenić powagę problemu, oszacować czas realizacji i przedstawić kosztorys. Nie próbuj odzyskiwać danych samodzielnie – może się to skończyć trwałą utratą danych.
Oprogramowanie do odzyskiwania danych, takie jak Disk Drill, może przeskanować dysk i zidentyfikować na nim pliki, których system operacyjny nie może odczytać. Oprogramowanie to może również wykryć zawartość uszkodzonego dysku i przeanalizować ją bez nienaruszonego systemu plików. Przy użyciu odpowiednich narzędzi można nawet odzyskać ważne pliki z uszkodzonego dysku. Jeżeli nie dysponujesz dyskiem twardym, powinieneś przynajmniej wykonać jego obraz. Użycie obrazu dysku przed próbą odzyskania danych pozwoli uniknąć utraty ważnych informacji.
Proces odzyskiwania danych może być skomplikowany, jeśli dysk twardy jest poważnie uszkodzony i nie nadaje się do naprawy. Laboratorium odzyskiwania danych oceni dysk i określi, czy dane można odzyskać. Centrum odzyskiwania danych skontaktuje się z Tobą po zakończeniu procesu odzyskiwania danych i wyśle je do Ciebie za pośrednictwem wybranego przez Ciebie urządzenia pamięci masowej. Większość centrów odzyskiwania danych po odzyskaniu danych niszczy oryginalny dysk twardy. Niezależnie od wybranej metody ważne jest, aby wiedzieć, jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego.
Odzyskiwanie danych z dysku SSD
W przeciwieństwie do konwencjonalnego dysku twardego, dysk SSD przechowuje dane w komórkach, a nie w blokach. Oznacza to, że przed zapisem nowych danych musi przenieść stare dane. Dyski SSD kontrolują miejsce zapisu danych w komórkach, co oznacza, że system operacyjny może poprosić o zapisanie danych w bloku 1 000, podczas gdy tabela wskaźników dysku SSD będzie zawierać inny numer. Ten proces jest nazywany wyrównywaniem zużycia. W takim przypadku dane na dysku SSD nie mogą być już odczytywane.
Aby odzyskać dane z dysku SSD, należy najpierw odłączyć go od komputera. Ten krok zwiększy szanse na odzyskanie danych. Następnie spróbuj podłączyć dysk SSD do innego komputera. Większość osób nie posiada dwóch komputerów. Aby zwiększyć szanse powodzenia, po podłączeniu dysku można ponownie uruchomić komputer. Po wykonaniu tych czynności nadszedł czas na zainstalowanie oprogramowania do odzyskiwania danych. Bezpłatną wersję próbną można pobrać tutaj.
Innym sposobem rozwiązania problemu jest aktualizacja oprogramowania sprzętowego. Można to zrobić w witrynie producenta. Aktualizacje oprogramowania sprzętowego to świetny sposób na poprawienie wydajności i usunięcie błędów. Po pobraniu odpowiedniego pliku oprogramowania sprzętowego należy postępować zgodnie z instrukcjami instalacji. Często po wykonaniu tych czynności problem zostaje rozwiązany. Jeśli tak się nie stanie, spróbuj naprawić system plików. W każdym przypadku należy wykonać kopię zapasową ważnych plików, zanim dysk SSD ulegnie uszkodzeniu.
Dysk SSD może ulec awarii z kilku powodów. Przerwa w dostawie prądu może spowodować uszkodzenie danych, uniemożliwiając użytkownikowi usuwanie lub edytowanie plików. Problemem są również uszkodzenia fizyczne, które mogą wymagać skorzystania z usług ekstrakcji danych. Wreszcie, częstą przyczyną awarii dysków SSD jest błąd użytkownika. Wielu użytkowników może nie zdawać sobie sprawy, że przypadkowo usunęli lub zmodyfikowali ważne pliki na dysku. Na szczęście istnieje wiele metod odzyskiwania danych z dysku SSD, które umożliwiają przywrócenie danych.
Po znalezieniu odpowiedniego programu uruchom go. Kliknij przycisk „Wyszukaj utracone dane”. Zostanie wyświetlone okno podglądu. W razie potrzeby wybierz funkcję podglądu. Po zakończeniu skanowania w nowym oknie zostanie wyświetlona lista zeskanowanych dysków SSD. Możesz wznowić lub zatrzymać skanowanie, jeśli chcesz odzyskać określone pliki. Kliknij „Odzyskaj”, a odzyskane dane zostaną bezpiecznie zapisane.
Odzyskiwanie danych z uszkodzonej tabeli partycji
Jeśli dysk twardy ma uszkodzoną tablicę partycji, nadal można odzyskać utracone lub usunięte dane. Można zainstalować program, który przeskanuje dysk twardy i wyświetli listę wszystkich plików, które można odzyskać. Korzystając z bezpłatnego lub licencjonowanego programu, można przeskanować tablicę partycji na działającym komputerze, a następnie wybrać uszkodzoną lub brakującą partycję, z której mają zostać przywrócone dane. Jeżeli partycja, do której próbujesz uzyskać dostęp, została całkowicie uszkodzona, możesz także podłączyć dysk zewnętrzny w celu przeprowadzenia odzyskiwania.
Po zakończeniu skanowania należy zapisać wszystkie pliki, które mają zostać odzyskane, na zewnętrznym dysku twardym lub w nowym folderze. Upewnij się, że nie przywrócisz tych plików na uszkodzony dysk – ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest utrata całej swojej pracy. Jeśli regularnie tworzysz kopie zapasowe, możesz skorzystać z programu innej firmy, który odzyska pliki za Ciebie. Jeśli doświadczyłeś strasznego problemu uszkodzonej partycji, wypróbuj poniższe rozwiązania, aby odzyskać to, co straciłeś.
Podstawowa partycja na dysku twardym jest kluczową częścią systemu operacyjnego i nigdy nie powinna być usuwana. Uszkodzone tablice partycji są szczególnie trudne do odzyskania, ponieważ system nie wie, jakie dane znajdują się na której partycji. Naprawianie tablicy partycji jest możliwe, ale proces ten może być nieco skomplikowany. Najskuteczniejszym sposobem naprawy uszkodzonych partycji głównych jest utworzenie ich kopii zapasowej przed próbą odzyskania danych.
Innym sposobem odzyskania utraconych danych z uszkodzonej tablicy partycji jest odbudowa MBR lub inicjalizacja dysku w systemie Windows. Innym sposobem na naprawienie tablicy partycji jest zainstalowanie zaawansowanego oprogramowania do odzyskiwania partycji, takiego jak Stellar Data Recovery Professional. Oprogramowanie to może przeskanować dysk w poszukiwaniu uszkodzonych partycji, a nawet odzyskać usunięte pliki. To zaawansowane oprogramowanie umożliwia także podgląd utraconej partycji przed przystąpieniem do procesu odzyskiwania.
Na szczęście istnieje kilka sposobów odzyskiwania utraconych danych z uszkodzonej tablicy partycji. Pierwsza metoda polega na ręcznej edycji MBR na uszkodzonym dysku twardym. Do ręcznej edycji MBR niezbędny jest edytor dysków, ale jeśli go nie posiadasz, możesz spróbować tej metody. Ta opcja jest jednak przeznaczona tylko dla zaawansowanych użytkowników. Jest to również najlepsze rozwiązanie, jeśli pliki kopii zapasowych są uszkodzone i nie chcesz ryzykować ich utraty.
Odzyskiwanie danych z taśmy
Istnieje kilka sposobów odzyskiwania danych z taśmy. Jeśli jednak korzystasz z napędu taśmowego, musisz podjąć pewne środki ostrożności, aby zapobiec uszkodzeniu i utracie taśmy. Jednym z takich kroków jest zgranie taśmy do trzech osobnych zestawów. Przećwicz proces przywracania i udokumentuj jego poszczególne etapy. Należy wykonać wiele kopii dysku instalacyjnego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych. Po utworzeniu kopii zapasowych należy co dwa miesiące sprawdzać ich poprawność. Zaleca się także wykonanie wielu kopii dysku archiwizacyjnego.
Większość administratorów pamięci masowej narzeka na trudności z odzyskiwaniem danych z kopii zapasowych na taśmach. Kopie zapasowe na taśmach są zwykle tworzone w wielu kopiach, a oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych może być przestarzałe. W rezultacie, jeśli jedna taśma ulegnie awarii, tworzenie kopii zapasowej nie powiedzie się. Dzieje się tak dlatego, że plik kopii zapasowej jest powiązany z oprogramowaniem, które go utworzyło. W związku z tym dostęp do niego jest kosztowny i czasochłonny. Na szczęście istnieją metody odzyskiwania danych z taśm bez konieczności pobierania oryginalnego oprogramowania.
Jednym z takich sposobów jest użycie oprogramowania zaprojektowanego specjalnie dla nośników taśmowych. Narzędzia te prezentują możliwe do odzyskania dane w strukturze przypominającej drzewo, co ułatwia identyfikację potrzebnych plików. Ponadto można zapisywać obrazy taśm, aby użyć ich później. Następnie załaduj obraz taśmy do oprogramowania i rozpocznij skanowanie. Następnie wybierz z odzyskanych danych potrzebne pliki lub foldery. Następnie oprogramowanie wyeksportuje dane na dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej.
Następnie należy skopiować zawartość archiwum na inny nośnik pamięci. Można również zaimportować dane do środowiska kopii zapasowych lub nowego systemu. Należy jednak pamiętać, że nie można przywrócić danych z kopii zapasowej na taśmie, jeśli oryginalny plik jest już używany. W takim przypadku należy ponowić próbę przywrócenia danych. Ważne jest, aby przed przywróceniem kopii zapasowej upewnić się, że została ona wykonana poprawnie.
Przyczyn utraty danych na taśmach jest wiele. Wiele osób próbuje odzyskać swoje dane z taśmy z powodu błędu ludzkiego. Jednak fizyczne uszkodzenie samej taśmy lub przypadkowa ponowna inicjalizacja również mogą spowodować, że dane staną się niedostępne. W rezultacie dane na kolejnych taśmach stają się niedostępne. Odzyskiwanie danych z taśm może jednak nadal stanowić realną opcję dla firm. W takich przypadkach ważne jest, aby wybrać wykwalifikowanego dostawcę z dużym doświadczeniem.
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]